Materiály

Materiály k výrobě nábytku

Nábytek vyrábíme z materiálů renomovaných dodavatelů a výrobců. Mezi hlavní dodavatele materiálů a příslušenství patří BLUM, DÉMOS, EGGER, KRONOSPAN, PROFORM a SCHACHERMAYER.

Korpus nábytku

Na výrobu korpusů používáme převážně desky DTDL o síle 18mm a řez ohranováváme plastovou hranou o síle 0,5 – 2mm dle přání zákazníka.
DTDL patří k nejčastěji používaným materiálům k výrobě korpusů, ale taká má nejnižší povrchovou odolnost. Na přání zákazníka můžeme použít i dřevotřískové desky s povrchovou úpravou CPL, nebo HPL které mají větší povrchovou odolnost, ale také jsou dražší a v případě lakovaných kuchyní používáme i MDF.

Dvířka

Každý zákazník má možnost vybrat si z ucelené kolekce dvířek, která nabízí množství materiálů, tvarů a dekorů. V nabídce jsou jak dvířka s úchyty, tak dvířka bez úchytů.
Nově Vám nabízíme produktovou řadu nábytkových dvířek PROFORM, kterou nabízíme jako jediní v Opavě.
Na fotografiích níže je krásně vidět, jak můžou různá dvířka změnit vzhled celé kuchyně.

Kování

Kování v kuchyni hraje podstatnou roli, jenž ovlivňuje životnost kuchyně a komfort obsluhy.
U nás si můžete vybírat kování a funkční doplňky, jako jsou závěsy, výsuvy, rohové výsuvy, výklopy atd od firem BLUM a SCHACHERMAYER.
Všechny mohou být v několika variantách a to jak bez tlumení (levnější řešení), tak s tlumením – komfortní řešení ovládání skříněk a šuplíků.

Montujeme nejmodernější kování firmy Blum.

Pracovní desky

dodáváme nejčastěji v materiálu postforming o síle 36 mm s laminátovým povrchem od německého výrobce EGGER, ale i českého výrobce KRONOSPAN Jihlava. Dodáváme i pracovní desky z žuly nebo umělých kamenů na bázi akrylu.

MDF desky
MDF desky
MDF desky

Dřevovláknité MDF desky se vyrábí převážně z jakostních odkorněných jehličnatých stromů. Povrch je broušený na obou stranách, Ve srovnání s jinými dřevěnými materiály vykazují MDF desky vyšší hodnoty odolnosti v ohybu a příčném tahu a taktéž i v pevnosti vrutů. Mechanická a fyzikální odolnost MDF desek je vyšší než u běžných dřevotřískových desek. Lepší hodnoty vykazuje i v případě bobtnání. Dřevovláknité MDF desky se vyznačují mechanickými, technologickými i fyzikálními vlastnosti, které jsou srovnatelné s masivním dřevem.

DTD - dřevotříska
DTD - dřevotříska
DTD - dřevotříska

Dřevotříska je materiál vyráběný z roztřískovaného dřeva nejčastěji ve formě desek. Při výrobě dřevotřísek se používá lesní dřevo, zbytkové řezivo a v určitém rozsahu i použité dřevo, které není nijak kontaminované.
Dřevotřísková deska (DTD) či třísková deska je velkoplošná deska určená především pro výrobu nábytku. Neupravená se používá v místech, kde jsou nízké nároky na její vizáž, např. kostry sedacích souprav apod. Oproti dřevovláknitým deskám má dřevotříska slabší strukturu.

LTD - Lamino
LTD - Lamino
LTD - Lamino

Lamino někdy označované LTD patří dnes k nejpoužívanějším materiálům ve výrobě nábytku. Je to cenově dostupný materiál, který je k mání ve stovkách dekorů. Lamino je poměrně otěruvzdorné, odolné proti krátkodobé vlhkosti. Lamino je tvrdší, než masiv. Jádro lamino desek tvoří DTD dřevotříska, která je polepená laminovacím papírem a ten je zalit melaminovou pryskyřicí. Vyrábějí se jednobarevné (unidekory), nebo v mnoha dezénech s povrchem: hladkým, matným, perlička, struktura dřeva i lesklé.

Lamináty CPL, HPL
Lamináty CPL, HPL
Lamináty CPL, HPL

Lamináty se používají jako povrch nosných desek například dřevotřísky nebo MDF. CPL jsou desky o tloušťce 0,2-0,6 mm, vyráběné kontinuálním válcováním při zvýšené teplotě. Skládají se z papírového podkladu, dekorativní vrstvy a povrchové fólie.
HPL se vyrábějí ve stacionárních lisech při vysokém tlaku a teplotě a jsou několikrát odolnější než CPL. Na vrstvy podkladového kraftového papíru je umístěn dekorační papír a následně krycí povrchová vrstva, která zajišťuje odolnost povrchu. Vyrábějí se ve tloušťkách od 0,6-1,8 mm, lisovací cyklus trvá přibližně 80 minut.

Dýha
Dýha
Dýha

Dýha je tenký list nebo pás dřeva o tloušťkách 0,3 mm − 5 mm. Používá se k výrobě povrchů nábytku a k výrobě překližky. Lepí se na podkladový materiál jako je dřevotříska apod a vzniká nový materiál, který je k nerozeznání od masivního dřeva, ale levnější.
Povrch se upravuje mořením, lakováním transparentními laky nebo se napouští různými oleji.

Dýha
Dýha
Masiv

Nábytek z masivního dřeva bývá nejdražší, ale také vydrží nejdéle. U replik starého nábytku se používá tvrdé dřevo a proto je těžký.
Módou je výroba masivního nábytku z měkkého dřeva : borovice, modřín, smrk.